Sayfa Yükleniyor...
Çeyiz Alışverişi Nasıl Yapılır

Çeyiz Alışverişi Nasıl Yapılır

Çeyiz Alışverişi Nasıl Yapılmalı?Çeyiz, düğün hazırlıklarının geleneksel bir parçasıdır. Çeyiz, uzun yıllar öncesinde gelin adaylarının evlendikleri zaman kullanacakları eşyalarını biriktirmesi olarak adlandırılıyordu. Günümüzdeyse çeyiz alışverişi uzun zaman önce değil, düğünün yaklaştığı tarihlerde yapılıyor. Peki eksiksiz ve geleneklere uygun çeyiz alışverişi nasıl yapılmalı?
Çeyiz alışverişine özellikle anneler önem verir. Şu da olsun bu da olsun derken, bir bakmışsınız uzun uzun faturalar birikmiş. Sonuçta hepsi ihtiyaç illa ki alınacak tabi ama çeyiz alışverişine ayrı bir bütçe ayırmanızda fayda var. Şimdi çeyiz alışverişi nasıl yapılmalı sorusunun cevaplarını tek tek vermeye başlayalım.

Çeyiz konusunda eskiden beri söylenen ve uygulanan notlar var. Mesela şunu kız tarafı alır, bunu erkek tarafı. Biz böyle şeylere takılmayız demeyin adetler böyle. Yatak odası, mutfak ve içindeki tüm elektronik eşyalar, mutfak ve yatak odası için halı, perde.. Bunlar kız tarafının alması gereken başlıca eşyalar. Tabi artık çiftler bu ayrımı yapmak istemiyor, her eşyayı birlikte seçip almak istiyor ama bu konuda ailenizin tutumu çok önemli rol oynayacak.GEREKSİZ ÇEYİZ EŞYASI SATIN ALMAYINÇeyiz Alışverişinizi yaparken en sık yapılan hatalardan biri neredeyse hiç kullanılmayacak pek çok eşyanın satın alınmasıdır. Bu noktada çeyiz alışverişine birlikte çıktığınız yakınlarınızın yönlendirmelerine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Kendi zevkinize ve beğenilerinize uygun çeyiz ürünlerini satın alın.ÇEYİZ SETLERİNİ İNCELEMEDEN ALMAYINGelin adaylarının çeyiz alışverişinde en sık yaptığı hatalardan biride incelemeden çeyiz setlerini almaktır. Pek çok ünlü markanın çeyiz setlerinde cazip kampanyalar yapıyor olsa da bu setlerin içindeki pek çok parçayı daha önceden almış olabileceğinizi, yada hediye gelebileceğini unutmayın.çeyiz alışverişiÇEYİZ LİSTESİGelin adayları şimdi ilk olarak çeyiz alışverişi için eksiklerinizi göz önünde tutarak bir liste hazırlayın. Alınacak her eşyayı eksiksiz yazın ki sonra unutuldu, alınmadı olmasın. Listeyi belirledikten sonra bir fiyat araştırması yapın. İnternetten kolayca yapabilirsiniz bunu. İhtiyaçlarınız için en uygun fiyatları da öğrendikten sonra çeyiz için bir bütçe belirleyin. Hangi eşyayı nereden alacaksınız ona da karar verin. Planlı çalışırsanız çeyiz alışverişi sırasında çok rahat eder, uzun zaman harcamazsınız. Alışverişe de ailenin tutumuna göre onlarla ya da eşinle çıkabilirsin. Ama en doğrusu aslında çift olarak alışverişe çıkılması. Sonuçta o eşyaları siz kullanacaksınız, birlikte beğenip seçmeniz daha mantıklı olacak. Çeyiz alışverişinizi nerede yapacağınız da önemli. Bulunduğunuz şehirdeki çarşıları, AVM’leri de önceden gezip bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. İlk önce internetten zaten bakmış olacaksınız ama bir de buralardaki mağazaları gezmeniz sizin yararınıza olacak. Şunu hemen not düşelim, günümüzde tüm firmalar çeyiz için özel paketler hazırlıyor. Fiyatları da tek alıma göre daha uygun oluyor. Ama o paketlerin içeriğini incelemeden sakın almayın. Belki içinde sizde olan eşyalar var, gereksiz gördüğünüz parçalar var, neden tekrar bunlara para ödeyeceksiniz ki. Çeyiz alışverişinde gereksiz eşya alımından mutlaka kaçının. Sadece temel ihtiyaçlarınızı alın, liste dışına fazla çıkmayın. Sonuçta ıvır zıvır eşyaların acelesi yok. Evlenip evinize yerleştikten sonra da eksikleri tamamlarsınız. Çeyiz alışverişi nasıl yapılmalı konusunda biz size kısaca bilgi verdik. Bunları dikkate alıp alışverişe çıkarsanız sizin yararınıza olur.PAYLAŞ
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
düğün trendy logo FİRMALAR HAKKIMIZDA REKLAM İLETİŞİM GİZLİLİK POLİTİKASI SİTE HARİTASI