Sayfa Yükleniyor...
Söz ve Nişan Hazırlıkları

Söz ve Nişan Hazırlıkları

Söz ve Nişan Hazırlıkları evliliğe giden yolun ilk adımlarıdır. Evlilik teklifinin kabul edilmesinin ardından sırasıyla söz ve nişana gelir sıra. Düğün öncesi mutlaka yapılması gereken bu törenlerde hem geleneksel adetler korunmalı hem de modern bir hava yakalanmalı. Heyecan ve telaşla geçecek olan söz ve nişan hazırlıkları nasıl yapılması gerektiği konusunda eğer pek bilginiz yoksa bu konuda da sizin yanınızda olacağız merak etmeyin. İlk olarak söz hazırlıkları ile başlayalım konuya.Söz ve Nişan Hazırlıkları Nasıl Yapılır?Evlilik teklifinin ardından yapılan ilk tören söz olur. Yani söz, evliliğe doğru atılan ilk adımdır. Bu ayrıca eskiden beri gelen bir adettir de bizim toplumumuzda. Sözde, siz evliliğe adım adım yaklaşırken, aileler de birbirini görüp yakından tanıma imkanı bulurlar. Söz denildiğinde akla ilk olarak erkek tarafının kızı istemeye gelmesi ve evlilik kararının herkese duyurulması da gelir tabi. Söz ve nişan hazırlıkları düğün kadar olmasa da detaylı ve uğraştırıcı bir süreci kapsar. Söz ve nişan hazırlıkları çerçevesinde almanız gereken de birçok şey vardır, hemen onların listesini de verelim. Söz Hazırlıkları ListesiSöz Hazırlık ListesiSöz Çiçeği: Erkek tarafının, kız evine gelirken getirmesi gereken demirbaşlardandır söz çiçeği. Genellikle canlı çiçeklerden yaptırılır. Güzel kokulu ve süslü br buket olmasına özen gösterilmesi gerekir. Malum sıradan bir çiçek değil bu, anlamı çok ağır.

>Söz Çikolatası :> Kız isteme ritüelinin bir diğer olmazsa olmazı da söz çikolatasıdır. Çikolata ve çiçekle kız evine gidilmesi Türk kültürünün bir geleneğidir. Özel bir sunumla hazırlanmış lezzetli çikolatalar sizin ihtiyacınızı karşılar.

Söz Tepsisi: Yüzükleriniz için hazırlatacağınız söz tepsinizin çok gösterişli ve özel olması gerekir. En heyecanlı anın başrolünde olacak bu tepsi sonuçta. Rengarenk süslemelerle bezenmiş, gümüş ya da aynalı bir tepsi doğru seçim olacaktır.

Söz İkramlıkları: Söz akşamında misafirlere ikram edilecek yiyecek seçimi de çok önemli. Çeşitli kekler, pastalar, şekerlemeler söz masanızı şenlendirecektir.

Söz Bohçası: Her iki tarafın da birbirlerine verilmek üzere hazırladıkları hediyeleri kapsar söz bohçası. İçeriği de kişiden kişiye ve kültüre göre değişiklik gösterebilir. Yine de içerisinde bulunan hediyelerin en basit örneklerini verecek olursak; iç çamaşırı, terlik, gecelik, makyaj seti, çorap, parfüm ve kravat diyebiliriz. Tabi içerik bütçeye göre de hem artabilir hem de azalabilir.

Söz Hazırlık Listesi Nedir Söz Hediyelikleri: Bu da sizin bütçenize ve zevkinize kalmış bir seçim. O anlamlı gününüz için misafirlerinize hatıra olarak saklayacakları söz hediyelikleri verebilirsiniz. Ufak ama anlamlı hediyeler..Nişan Hazırlıkları Nasıl Yapılır?Nişan, sözden sonra yapılan organizasyondur ve geleneklere göre de kız tarafınca yapılır. Günümüzde nişanı düğün salonlarında yapanlar da var evde sade bir törenle gerçekleştirenler de. Bu sizin tercihinize kalmış bir durum. Nişan hazırlıklarıda söz ve düğün hazırlıkları kadar özenli yapılmalıdır. Evde olacaksa bir konsept belirlemeli o konsepte göre nişan saçına karar vermeli ve alışverişinizi yapmalısınız. Dış mekanda yapmak isterseniz de organizasyon firmalarıyla görüşerek işi profesyonellere bırakabilirsiniz. .Nişan Hazırlık ListesiNişan Pastası: Nişan töreninin en tatlı ritüelidir. Olmazsa olmazdır aynı zamanda nişan pastası. Düğünün ufak bir provasıdır da aslında. Nişan pastanızın siparişini birkaç ay önceden vermeniz gerekiyor, tabi bunun için de önce istediğiniz süslemeyi ve pastayı belirlemelisiniz. Nişan Takıları: Nişanda söze göre harcamalar biraz artıyor tabi. Bunun nedenlerinden biri de nişan takıları. Erkek tarafının kıza, kız tarafının da erkeğe aldılar takıları kapsıyor nişan takıları. Bütçenize ve zevkinize göre dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz bu aşamada. Söz ve Nişan Hazırlıkları Nasıl Yapılır Nişan Tepsisi: Alyanslarınızın getirileceği süslü bir tepsiye nişanda da ihtiyacınız var. Nişan tepsinizle birlikte yüzüklerin kurdelesini kesmek için gösterişli bir de makasa ihtiyacınız olduğunu da unutmayın. Nişan Yüzükleri: Nişan hazırlıkları listesinin en önemli maddesi nişan yüzükleridir. Eşinizle birlikte daha önceden beğenip aldığınız yüzükler, o gecenin en özel sahnesinde başrol oynayacak. Nişan Bohçası: Söz bohçasının daha detaylısı olarak tanımlanabilir. İçeriği de siz belirleyebilirsiniz. Belli başlı koyulacak eşyaların yanı sıra farklı eşyalar da seçebilirsiniz nişan bohçası için.

PAYLAŞ
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
düğün trendy logo FİRMALAR HAKKIMIZDA REKLAM İLETİŞİM GİZLİLİK POLİTİKASI SİTE HARİTASI