Sayfa Yükleniyor...
Kına Gecesi Elbiseleri

Kına Gecesi Elbiseleri

Geleneklerimizde gelin adayının baba evinde geçirdiği son gün düzenlenen merasim kına gecesidir. Kına gecesi yeni kurulan yuvanın mutluluğu ile beraber içerisinde baba evinden ayrılmanın da hüznünü barındırır. Özellikle geleneklerine bağlı aileler kına gecesinin düzenlenmesine ve geleneklere bağlı olarak bir merasim düzenlenmesine oldukça özen gösterirler. Kına gecesinin konsepti, gece düzeni ve kıyafetler de bu gelenekler çerçevesinde seçilecektir.


Kına gecesinin rengi tüm yörelerde KIRMIZIDIR. Kırmızı rengi aşkı ve sevgiyi temsil eden bir renk olması sebebiyle özellikle kına gecelerinde sıkça tercih edilmektedir. Bu sebeple de kına gecesinde gelin adayları kıyafet seçerken kırmızı rengini tercih etmektedirler.


Kına gecesi her ne kadar geleneksel bir merasim olsa da günümüzde bu merasim modernize edilerek icra edilmeye de başlanmıştır. Kimi gelin adayları daha geleneksel kına gecesi merasimi tercih ederken kimi gelin adayları daha modern bir kına gecesi organizasyonu planlamaktadır. Gelin adayının kıyafetleri de kına gecesinin konseptine göre değişkenlik göstermektedir.


Geleneksel bir kına gecesi düzenleyen gelin adayları genellikle kına gecesinde bindallı giyinmeyi tercih ederler. Bindallı günümüzde kına gecelerinde tercih edilen eski bir Osmanlı kıyafetidir. Dış görünüm olarak herkes tarafından bilinen kaftan ile benzerlik göstermekle beraber bindallı üzerinde genellikle çiçek, dal ve yaprak motifleri bulunmaktadır. Bindallının boyu gelin adayının ayak bileklerine kadar uzanır ve kumaşı da genellikle ipek ya da kadifedir. Bindallı seçiminde dikkat edilecek ilk nokta bindallının şeklidir. Bindallı tek parça olabileceği gibi iki ya da üç parçalı da olabilecektir.


Halk arasında genellikle tek parça bindallılar bilinmekte ve tercih edilmektedir. İki parçalı bindallılar kaftan şeklindeki ceket ve iç elbiseden, üç parçalı bindallılar ise içlik, iç gömlek ve kaftandan oluşmaktadır.


Geleneksel kına gecelerinden uzaklaşmak isteyen gelin adayları ise bindallı yerine abiye giyinmeyi de tercih edebilirler. Bununla beraber kına gecesine abiye ile başlamak ve kına yakma esnasında bindallı giyinmek şeklinde de kına gecesi organizasyonlarının bulunduğu görülmektedir.


Peki, kına gecesi için abiye nasıl seçilir?

Kına gecelerinde inanışlar ve adetler gereğince genellikle kırmızı renginin kullanıldığını söylemiştik. Konsepte uygun olması açısından seçeceğiniz abiyenin renginin kırmızının tonlarından olmasına dikkat etmenizi önerebiliriz.Geleneklerimizde gelin adayının baba evinde geçirdiği son gün düzenlenen merasim kına gecesidir. Kına gecesi yeni kurulan yuvanın mutluluğu ile beraber içerisinde baba evinden ayrılmanın da hüznünü barındırır.


Bunun yanı sıra seçeceğiniz abiyenin vücut tipinize uygun olması da oldukça önemlidir. Vücut şeklinize uygun bir model ve kumaş seçimi ile istediğiniz mükemmel görünümü yakalamanız mümkündür. Ayrıca kına gecesinde abiye ile beraber bindallı da kullanılacaksa her ikisinin de birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.PAYLAŞ
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
düğün trendy logo FİRMALAR HAKKIMIZDA REKLAM İLETİŞİM GİZLİLİK POLİTİKASI SİTE HARİTASI