Sayfa Yükleniyor...
Boşanma Davaları Hakkında Merak Edilen Soru ve Cevaplar
Boşanma Davaları Hakkında Merak Edilen Soru ve Cevaplar
Avukat Aylin Göstericiler

Boşanma Davaları Hakkında Merak Edilen Soru ve Cevaplar

Avukat Aylin Göstericiler

Boşanma Davaları Hakkında Merak Edilen Soru ve Cevaplar


Eşler arasındaki ilişkilerin farklı nedenlerden dolayı bozulması, boşanma sürecini gündeme getirmektedir. Bu süreç hakkında insanların aklında farklı sorular ve konular bulunmaktadır. Buradan elde edilecek cevaplara göre insanlar farklı planlamalar yapmakta ve hayatlarını ona göre düzenlemektedirler. Düğün Trendy ekibi olarak Bursa Avukat ofisi sahibi Avukat Aylin Göstericiler’e boşanma davaları hakkında merak edilenleri sizin için yazmasını istedik

Eşlerden Birisi Boşanmak İstemez İse Ne Olur?


Merak edilen konulardan bir tanesi eşlerden bir tanesinin boşanmak istememesi durumunda ne olacağı ile ilgilidir. Bilindiği gibi boşanma davaları her zaman karşılık anlaşmayla yapılmıyor. Bazen eşlerden bir tanesi evliliğin devam etmesini istiyor. Fakat bu durumun çok fazla bir önemi yoktur. Çünkü boşanma olabilmesi için ortada geçerli bir sebep ya da gerekçe olması yeterli olup eğer böyle bir sebep ve gerekçe varsa eşlerden bir tanesinin boşanmak istememesinin çok fazla önemi kalmaz. Ancak dikkat edilmesi gereken boşanma davalarında bu sebebinin kimin tarafından meydana getirildiği ve sebebin doğmasında yer alan faktörlerin dava ikamesine engel oluşturmaması gerekmektedir.

Aldatıldığını Öğrenen Kişiler Boşanmak İçin Ne Yapmalıdır?


Boşanma sebepleri incelendiğinde bunların içerisinde aldatılmanın fazlaca yer tuttuğu görülecektir. Aldatma nedeniyle dava açmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli bir husus aldatmanın ispat edilebilmesidir. . Mahkemeler somut delilleri kabul ettiğinden dolayı, bunu ispatlamak da düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir.
Aldatma nedeniyle oluşan boşanma davalarında aldatma durumunun ispatı için tanıklar, kredi kartı harcamaları, sosyal medya yazışmaları delil olarak sunulabilir. Özellikle internetin gelişmesiyle birlikte sosyal ağlardan yapılan bu tür sohbetler, yeterli ağırlıkta oldukları yönünde mahkemeye kanaat getirmesi halinde boşanma nedeni olarak kabul edilebilmektedir.

Boşanınca Çocuğun Velayeti Anneye Mi Babaya Mı Verilir?


Evliliklerin sonlandırılmasından en fazla etkilenen kişiler çocuklardır. Ailenin yıkılması çocukları çok fazla sarsar. Çocukların bu sarsıntılarının dışında boşanan kişiler velayetin kime verileceği konusunu da fazla merak ederler. Söz konusu boşanma davası çiftler arasında anlaşmalı boşanma şeklinde çözülebiliyor ise boşanma avukatı tarafından yapılacak boşanma protokolünde bu maddeler çiftlerinde rızasıyla belirlenmiş olur.

Boşanma esnasında çocukların velayetinin kime verileceğini mahkeme heyeti uzmanlardan aldığı raporları da göz önüne alma sureti ile belirler. Bunun için temel kural çocukların menfaatidir. Dolayısıyla da kanunda anneye ya da babaya verilir diye bir madde yoktur. Fakat bebekler ve küçük çocukların anneye olan muhtaçlıkları , velayetin taktirinde dikkate alınan bir unsurdur ancak bu husus unutulmamalıdır ki mutlak olmayıp taktiri bir durumdur.

PAYLAŞ
düğün trendy logo FİRMALAR HAKKIMIZDA REKLAM İLETİŞİM GİZLİLİK POLİTİKASI SİTE HARİTASI