Sayfa Yükleniyor...
Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Düğün süreci son derece zor olan süreçlerden biridir. Hem gelin ve ailesi hem de damat ve ailesi için son derece yorucu geçen bu süreçte birçok hazırlığın kısa sürede bitirilmesi gerekir. Damat tarafı kadar gelin tarafının da yaptığı hazırlıklar bu sürecin son derece önemli aşamalarıdır. Yapılan hazırlıklardan birisi de damat bohçasının hazırlanmasıdır.
Damat Bohçası Nedir?
Damat bohçası düğün öncesinde gelin tarafında damat ve ailesi için hazırlanan bohçalardır. Gelin bohçası gibi bu bohça da son derece önemli gelenek ve göreneklerden biridir. Bazı aileler bohça olayını dikkate almasa da Anadolu’nun birçok yerinde hala bu gelenek devam ettirilmektedir. Damat bohçası içerisinde damadın evlendikten sonra ihtiyaç duyabileceği birçok eşya bulunur.
Bu eşyalar gelin ya da gelinin ailesi tarafından alınır. Damat bohçası kız isteme töreni yapıldıktan sonra da hazırlanabilir hemen düğün öncesinde de hazırlanabilir. Bu durum tamamen taraflara bırakılmış bir konudur. Bu süreçte önemli olan konu bohçanın içerisinde bulunması gereken ürünlerdir.
Damat Bohçasında Neler Bulunmalıdır?
Damat bohçası içerisinde bulunması gereken birçok ürün vardır. Erkekler için hazırlanan bu bohçalarda gömlek ve pantolon, damat için pijama seti, damat terliği, damat havlusu, damat için iç çamaşırları, damat için cüzdan ve kartlık, kemer ve kol düğmeleri, damat saati, tıraş seti ve temizlik bakım ürünleri bohçada yer alması gereken ürünlerdir.
Bu bohçalarda her ürün illa olması gerek diye bir kaide yoktur. Çünkü bu konu biraz da ailelerin maddiyatı ile ilgili konular olduğundan bu süreçte alınması gereken konulara genelde aileler birlikte karar verirler. Özellikle de damat kol saati ve kol düğmeleri tarafların kendi tercihlerine göre belirlenen ürünlerdir. Ancak en basit şekilde hazırlanan bir bohçada dahi damat için pijama takımı, tıraş seti ve temizlik bakım ürünlerinin bulundurulmasına önem verilmelidir.
Damat Bohçasının Önemi Nedir?
Damat bohçası ve gelin bohçası evlenme sürecinde son derece önemlidir. Bir damat bohçasının hazırlanabilmesi demek her iki tarafın bir araya gelmesi ve kaynaşması demektir. Bohça hazırlama sürecinde kız ve erkek tarafının kadınları bir araya gelir, fikir alışverişinde bulunur ve bu süreçte birlik beraberlik duyguları gelişir. Aynı zamanda damat bohçası sayesinde her iki taraf da birbirini daha yakından tanıma imkanı bulur.
Damat Bohça Tasarımları
Damat bohçası birçok yerde hala hazırlanan bir bohçadır. Eskiden yalnızca bohça adı verilen düz beyaz bezlere sarılan eşyalar günümüzde çok daha şık bohçaların içerisine konuluyor. Bu bohçalar bazen şık bir kutu bazen de sandık şeklinde tasarımlar olabiliyor. Gelinler için beyaz ve dantel işlemeli bohçalar tercih edilirken damatlar için de üzerinde kıravatlı ya da papyonlu bohça detayları bulunuyor. Kısacası bohçanın dışarıdan görünümüne bakıldığında bu bohçaların damatlar için hazırlandığı oldukça belli oluyor. Damat bohçası tasarımları son derece modern bir görünüme sahiptir.
Damat Bohçası Hazırlamanın Püf Noktaları
Damat bohçalarının kusursuz hazırlanabilmesi için önceden mutlaka bir liste hazırlanması gerekir. Bununla birlikte bohçaya konulacak eşyaları damadın kendisi kullanacağı için de mutlaka bu ürünleri satın alırken onun zevklerine hitap etmesine büyük önem verilmelidir. Bu şekilde kusursuz bir bohça hazırlanabilir.
Düğün süreci son derece zor olan süreçlerden biridir. Hem gelin ve ailesi hem de damat ve ailesi için son derece yorucu geçen bu süreçte birçok hazırlığın kısa sürede bitirilmesi gerekir.

PAYLAŞ
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
düğün trendy logo FİRMALAR HAKKIMIZDA REKLAM İLETİŞİM GİZLİLİK POLİTİKASI SİTE HARİTASI