Sayfa Yükleniyor...
Kına Organizasyonu Nasıl Yapılır

Kına Organizasyonu Nasıl Yapılır

Genç kızların çocukluğundan itibaren öncelikle evcilik oyunlarında, ardından büyüdüklerine arkadaş ortamlarında kına ve düğün organizasyonları planları yaptıklarını hepimiz sıklıkla duymuşuzdur. Çocukluktan beri hayali kurulduğu için de o gün her şeyin hem çok güzel hem de hayallerdeki ile paralel olması istenir.


Yıllarca hep aynı minvalde yani geleneksel kına geceleri yapılmış olsa da özellikle yaşam tarzının büyük ölçüde değişmesi ve uluslar arası etkileşimin artması ise “bekarlığa veda partilerine” benzer şekillerde kına gecesi organizasyonlarının da yapıldığını son zamanlarda görmekteyiz.


Ancak unutmayın ki bu sizin kına geceniz ve sürekli olmuyor  Bir defa yaşayacaksınız. Bu sebeple insanların ne söylediğinden ya da neyi beğendiğinden çok sizin neyi istediğiniz önemli. Öncelikle nasıl bir kına gecesi yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Geleneksel tarzda bir kına gecesi organize edebileceğiniz gibi onunla hiç alakası olmayan modern kına gecelerini tercih edebilirsiniz. Biz ise her iki türdeki kına geceleri için sizinle organizasyon fikirlerini paylaşmak için bu yazımızı oluşturduk. Haydi başlayalım…Geleneksel Kına Organizasonu Nasıl Yapılır?


Öncelikle bilindiği üzere her yörenin, her şehrin adetleri birbirinden farklıdır. Eğer eksiksiz tüm adetlere uygun bir kına organizasyonu yapmak istiyorsanız kendinizi derin bir araştırmanın içinde bulabilirsiniz. İnternet artık her tür bilgiye ulaşılabilecek bir mecra. Yörenize ait adetleri internetten ya da kitaplardan öğrenebileceğiniz gibi aile büyüklerinize de danışabilirsiniz.Kına organizasyonu yapılırken aslında düşünülecek çok şey var;

Kına organizasyonu nerde yapılacak?

Ne tarz elbise giyilmeli?

Hangi kına malzemeleri alınmalı?

Misafirlere neler hediye edilmeli?


İlk olarak DAVETLİ LİSTENİZİ hazırlamalısınız. Bu özel gününüzde gerçekten kimlerin sizinle beraber olmasını ve bu mutluluğunuzu paylaşmasını istediğinize karar verin.


Ardından ise bu gece için ayırabileceğiniz BÜTÇEYİ belirlemelisiniz. Belirlediğiniz bütçe nasıl bir organizasyon planlayabileceğinizin göstergesi olacaktır.


Hem bütçeniz hem de davetli sayısı ışığında kına organizasyonunu nerede gerçekleştireceğinize karar vermelisiniz. Geleneksel kına geceleri davetli sayısının az olması halinde gelin evinde yapılabileceği gibi davetli sayısının fazla olduğu ihtimalinde ise düğün salonları tercih edilmektedir.


Geleneksel kına gecelerinde giyilecek kıyafet gelinin kafasında büyük bir soru işareti olarak kalmaktadır. Kına gecesinde aslında adetlere göre giyilmesi gereken kıyafet bindallıdır. Bazı yörelerde bindallı haricinde özel geleneksel kıyafetlerin olduğu görülse de ülkemizde genel olarak bindallı tercih edilmektedir. Fakat bindallıdan hoşlanmayan ya da rahat edemeyen gelin adayları da tabiî ki bulunmaktadır. Bu durumda gece boyunca abiye bir kıyafet( daha çok kırmızı renginde) tercih edilmekle beraber kına yakılması töreni esnasında bindallı giyilebilecektir.


Kına gecesinin nerede yapılacağına karar verildikten sonra kıyafet ve organizasyon için ihtiyaçların karşılanması amacıyla alışverişe çıkılmalıdır. Abiye ve bindallı tercih edilecekse öncelikle geleneklere ve düğün yapılacağı mekana da uygun bir kıyafet satın alınmalı ya da kiralanmalıdır.


Ardından kına gecesi için gerekli olan malzemeler yani kına tepsisi, kına, mumlar, çiçekler ve tercih ettiğiniz tüm süs vb malzemeleri eksiksiz bir şekilde satın almalısınız.


Son olarak ise misafirlere ne hediye edeceğinize karar vermelisiniz. Geleneksel kına gecelerinde misafirlere daha çok kına hediye edildiği görülmektedir. Siz de misafirlere toz kına, kolonya gibi hediyeler hazırlayabilirsiniz.

Modern Kına Gecesi Organizasyonu Nasıl Yapılır?


Modern kına geceleri aslında geleneksel kına gecelerinin bekarlığa veda partisine uyarlanmış halidir denebilir.


Modern kına gecelerinde ev yerine daha çok oteller ve şık mekanlar tercih edilmektedir. Geleneksel kına gecelerinde yer edinmiş olan kına adeti de birtakım değişikliklere uğramıştır. Modern kına gecelerinde hint kınasından dövmeler yapılmaktadır. Bu sebeple modern kına gecesi konseptli bir kına gecesi organizasyonu planlıyor iseniz mutlaka hint kınası ve kına ile dövme yapabilmek adına şablon kağıtlar satın almalısınız.


Geçici dövmeler oldukça şık ve modern olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca istediğiniz şekillerde dövme yaptırıyor olabileceğiniz için tüm bu dövmeler size özgü olacak. Çünkü bu sizin en özel gününüz..


Geleneksel kına gecelerini günümüzde birçok kişi tercih ediyor. Fakat siz tercih etmek istemeyebilirsiniz. Şayet farklı bir organizasyon istiyorsanız bu planlamalar tamamen sizin elinizde. Öncelikle nasıl bir gece istediğinizi düşünün ve geleneksel tüm adetlerden uzaklaşarak hayalinizdeki organizasyonu planlamaya başlayın.


Kına geceleri geleneksel ve birbirinin aynısı olabilir evet. Ama onu farklılaştırmak ve modern hale getirmek tamamen sizin elinizde :)


Genç kızların çocukluğundan itibaren öncelikle evcilik oyunlarında, ardından büyüdüklerine arkadaş ortamlarında kına ve düğün organizasyonları planları yaptıklarını hepimiz sıklıkla duymuşuzdur. Çocukluktan beri hayali kurulduğu için de o gün her şeyin hem çok güzel hem de hayallerdeki ile paralel olması istenir.


PAYLAŞ
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
düğün trendy logo FİRMALAR HAKKIMIZDA REKLAM İLETİŞİM GİZLİLİK POLİTİKASI SİTE HARİTASI