Sayfa Yükleniyor...
Kız İsteme Merasimi Nasıl Olmalı

Kız İsteme Merasimi Nasıl Olmalı

Kız isteme merasimi toplumsal kültürle örtüşen ve geleneklerle günümüze kadar gelen birtakım merasimlerdir. Kız isteme seremonisi evlilik teklifi gerçekleştikten sonra büyüklerin tanışma programı hazırlanır. Aileler birbirlerini tanıdıktan sonra kız isteme merasimi için bir gün belirlenir.

Kız İsteme Merasimi Nasıl Olur?

Kız isteme merasimi öncesinde aileler bu merasimin nasıl olacağı konusunda aralarında anlaşır. Bunun için bir gün belirlenir. Günümüzde artık kız isteme merasimi nişanda birleştirilip aile arasında yapılır veya nişan için ayrıca bir gün ve gece belirlenir. Kız isteme merasiminde söz kesilir ve düğün hazırlıkları o gece konuşulur. Hatta düğünün tarihi de o gece belirlenebilir.

Kız İstemeye Giderken Neler Götürülür?

Kız isteme seremonisinde erkek tarafı geleneksel olarak kızın evine giderken mutlaka bir çiçek ve bir tepsi içinde çikolata ile gitmelidir. Karşılıklı isteğe bağlı olarak damat tarafı gelin hanıma takılacak alyansın dışında bir söz hediyesi alabilir. Ancak bu şart değildir.

Kız İsteme Çiçeği Nasıl Olmalıdır?

Kız isteme çiçeğinde mutlaka şu renk veya şu çiçekler olmalı gibi belirli bir kıstas yoktur. Ancak estetik olmalı ve zevkli bir ambalaja sahip olmalıdır. Çiçeğin güzel olması erkek tarafına ve damada artı puan kazandıran durumlardır. Kız isteme çiçeği genellikle güller ve orkideler ile süslenen bir aranjmandan oluşur. Burada çiçeğin ne tür bir çiçek olmasından ziyade yapılan çiçek ambalajının ne kadar gösterişli olduğu önemlidir. O nedenle süslü ve gösterişli bir çiçek olmasına özen göstermek gerekir. Bu konuda çiçekçiler mutlaka son trendleri değerlendirerek bir buket hazırlarlar. Genellikle bir vazo, saksı veya şık kutularda hazırlanan çiçekler görsel olarak çok estetik görüntü oluşturur.

Kız İsteme Çikolatası Nasıl Olmalı?

Öncelikle kız istemeye giderken tercih edilen çikolatanın çok kaliteli olması önemlidir. Çikolata genellikle gümüş bir tepsi veya gondol biçiminde kabın içine estetik bir şekilde yerleştirilir. Aralarına bademli şekerleme de konulabilir. Bu da pastanenin kız isteme merasimi için hazırlayacağı bir tepsidir. O da genellikle çok estetik olarak hazırlanır.

Kız İsteme Merasiminde Neler Yapılır?

Damat ve birinci derecede yakın akrabalardan oluşan bir kaç kişilik grup kızın evine çiçek ve çikolata ile gider. Çok kalabalık bir merasimden ziyade ortalama sayıda kişilerle daha çok birinci dereceden akrabalarla gidilmelidir. Ancak tabii bu konuda gelin ve ailesi ile konuşularak müsait olup olmadıkları konusunda müsaade alınarak kişi sayısı tespit edilir. Eve gidildiğinde genellikle insanların birbiriyle tanışabileceği bir sohbet ortamı oluşturulur. Gelin hanım herkese Türk kahvesi pişirir. Kahveyi gelin adayı ikram eder.

Kahve ikramında genellikle misafirlerin yaş olarak en büyük olan kişinin ilk olarak kahvesi ikram edilir. Ardından damadın babası veya ailenin büyüğü olan kişi, iki kişi birbiriyle anlaşmış, evlilikle gerçekleşecek birlikteliklerinin başlangıcını yapmak üzere geldiklerini ve Türk geleneksel kurallarına göre Allah'ın emri peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz gibi geleneksel bir sözü de mutlaka söylerler. Ardından kız babasının onayı alındıktan sonra söz yüzükleri takılır ve ikramlar devam eder.

Kız İsteme Merasiminde Kıyafet Nasıl Olmalı?

Kız isteme merasimi sıradan bir gün olmadığı gibi düğün ve nişan da değildir. Dolayısıyla rahat şık bir elbise tercih edilmesi önemlidir. Kız isteme töreninde gelin adayları siyah klasik bir elbise giymek yerine daha açık tonlarda renkler tercih etmeleri daha uygun olur. Erkekler ise genellikle şık bir takım elbise giymeli ve kravat takmaları her zaman onlar açısından avantajlı olur.

Kız isteme merasimi toplumsal kültürle örtüşen ve geleneklerle günümüze kadar gelen birtakım merasimlerdir.

PAYLAŞ
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
düğün trendy logo FİRMALAR HAKKIMIZDA REKLAM İLETİŞİM GİZLİLİK POLİTİKASI SİTE HARİTASI