Sayfa Yükleniyor...
Kına Gecesi Gelenekleri

Kına Gecesi Gelenekleri

Kına Gecesi Gelenekleri, düğün geleneklerimizden belki de en eski ve en yaygın olarak karşımıza çıkan özelliklerindendir. Her yöreye göre değişebilmekte ve yüzyıllardır süregelmektedir. Evlenecek olan kızlar için düğün veya nikahtan genellikle bir gün önce gerçekleştirilen törendir. Ancak günümüzde, çalışan bayanların sayısının oldukça artmış olması neticesinde zaman kısıtı sebebiyle, düğünden bir ya da birkaç hafta önceden de gerçekleştirilebilmektedir. Kına Gecesi, kız evinde ve bayanlar için düzenlenen bir gecedir. Genellikle gelinin yakın arkadaşları, kız ve erkek tarafının bayan akrabaları katılım sağlarlar. Gelinin baba evindeki son gecesini temsil etmesi sebebiyle bu duruma ithafen duygusal türküler söylenir. Yöreye göre bu törenin ismi Has Kınası, Kına Düğünü, Baş Bağlama, El Kınası, Kına basma gibi farklı çeşitlerde olabilmektedir.Kına Gecesi Töreni Nasıl Yapılır?Kına Gecesi Gelenekleri , her yöreye göre değişse de belli başlı yapılan ortak adetler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, gelin olacak kızın bindallı giymesidir. Bindallı, bu törenlerde genellikle kırmızısı tercih edilen ancak moru, mavisi, yeşil gibi renkleri de olan, üzerinde sırmalar bulunan, kabartma çiçekler, dallar yaprakları olan kadife kumaştan bir tören giysisidir. Çoğunlukla tek parça modelleri bilinse de, şalvar, içlik ve gömlekten oluşan üç parçalı modelleri de vardır. Kına gecesinde kadınlar yöresel müzikler eşliğinde dans ederler. Adetlerden vazgeçilmeyenlerinden biri de gelinin ağlatılmasıdır. Baba evindeki son gecesi olduğu için kına yakılma merasiminden önce gelinin etrafında dönen kızlar, onu ağlatmak için türküler söylerler. Diğer bir gelenek ise merasim esnasında gelinin elini açmamasıdır. Bunun amacı kayınvalidenin hediye olarak eline bir altın koymasını beklemesidir. Adetlerden bir diğeri kınanın içerisine bozuk para koyulmasıdır. Bozuk paralar yeni evlenecek çiftin ömrü boyunca hep bolluk bereket içinde yaşamaları için konulur. İnanışa göre kınadan yakmak için alan misafirlerden bozuk para kime denk gelirse o kişinin kısmetinin açılacağı söylenir.

Osmanlıda Kına Gecesi AdetleriOsmanlıda Kına Gecesi Adetlerini incelediğimizde gelinin çeyizi damat evine gönderilmesi ile beraber hazırlıklar başlar. Gelinin çeyiz sandığını taşıyan halayın önüne çeşitli hediyeler, meyveler, takı ve mücevher setleri ile hazırlanmış çeyiz alayı damat evine gönderilir. Osmanlı zamanında kına gecesinde önce muhakkak gelin hamamı yapılır, gelin hamamında sonra gelin evinde kına organizasyonu organize edilirmiş. Kına gecesi eğlencesi kadınlar arasında olur, o sırada erkekler evin varsa selamlık kısmında yada damat evinde sohbet edip zaman geçirirlermiş. Kına gecesi esnasında gelin adayının yüzüne al peçe ile örtülürken damadın akrabaları gümüş tepsi halinde kınayı getirirler. Ortaya atılan çörek şekerleme ve bademler iyi dileklerin sembolik tanımı olarak kabul edilir.Kına Gecesi Nasıl YapılırKına Gecesi Gelenekleri , Anadolu’nun iç kesimlerinde hala olduğu gibi devam etmekle birlikte, günümüzün değişen koşullarına göre bazı şehirlerde değişik şekillerde devam etmektedir. Örneğin, genellikle kız evinde olan törenler, zamanımızda bu tür törenlerin organizasyon şirketlerine bırakılması ile salonlarda, otel ya da restoranlarda yapılabilmektedir. Davetlilere verilen ikramlıklar daha önceleri kuruyemiş ve küçük kına keseleri iken bunların yerini de nikah şekerleri almış durumdadır. Kına gecelerinde gelinler önce gece elbisesi giyerek boy gösterirken, sadece kına yakma merasimi esnasında bindallı giymektedir.
Kına Gecesi Gelenekleri, düğün geleneklerimizden belki de en eski ve en yaygın olarak karşımıza çıkan özelliklerindendir. Her yöreye göre değişebilmekte ve yüzyıllardır süregelmektedir. Evlenecek olan kızlar için düğün veya nikahtan genellikle bir gün önce gerçekleştirilen törendir.Kına Gecesi Alışveriş ListesiGünümüzde pek çok gelin adayı kına organizasyonu için kına organizasyon firmaları ile anlaştığı için bu listenin büyük çoğunluğu firma tarafından karşılanmakta. Siz kendiniz organize etmeye karar vermişseniz sizin için hazırladığımız listeye göz atmayı ihmal etmeyin.

Kına Gecesi Kıyafeti
Bindallı
Kına Eldiveni ve Kına Örtüsü
Kına Yakıldıktan Sonra Elinize Geçirebilmek İçin Kına Eldiveni
Mum
Kına Tepsisi
Misafirler için ikramlık çerez ve lokum
Eğlence için kullanılacak çeşitli materyellerPAYLAŞ
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
düğün trendy logo FİRMALAR HAKKIMIZDA REKLAM İLETİŞİM GİZLİLİK POLİTİKASI SİTE HARİTASI