Sayfa Yükleniyor...
Nişan Hazırlıkları

Nişan Hazırlıkları

Çiftlerin mutlu bir hayata birlikte attıkları ilk adım, NİŞAN…
Bu özel günün, mutlu bir hayata atılan ilk adımın tabiî ki en iyi şekilde olması, hayal bile edilemeyecek kadar güzel olması çiftler tarafından istenilmektedir. Bunun içindir ki nişan hazırlıkları aylar öncesinden başlamaktadır.


Türk adetlerinde söz ve nişan kavramı bulunmakla beraber genellikle söz ve nişan merasimlerinin birlikte yapıldığı görülmektedir. Bizde bugün kü yazımız da söz ve nişan hazırlıkları hakkında herşey hakkında yer vermeye çalıştık.


Nişan hazırlıklarında ilk adım nişan tarihinin belirlenmesidir. Sizin için özel bir gün var ise o günü seçmeniz çok daha romantik olacaktır. Bu tarih tanıma yıl dönümü olabilir, sevgililer günü ya da doğum günleri olabilecektir. Şayet astroloji ile ilgili biri iseniz sizin için doğru bir tarihin belirlenmesi için bu konuda uzman birisinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca nişan gününün hazırlıklar yönünden yoğun geçeceği de tahmin edilebileceği üzere bir tatil gününde nişan yapılması çok daha uygun olacaktır.


Türk adetlerine göre nişan gününde çiftler yüzük takmaktadır. Takılacak bu alyansların öncesinde çiftlerin zevklerine göre seçilmesi ve prova ile alınması da oldukça önemlidir. Zira nişan gününde parmağınıza dar ya da bol olan bir yüzük ile karşılaşmak istemezsiniz. Ayrıca bir ömür takacağınız yüzüğün içinize sinmesi de önemlidir. Bu sebeple zevklerinize ve modaya uygun bir alyans çifti seçmeniz gerekmektedir. Bunun için nişan öncesinde internetten ve kuyumculardan araştırma yapmanızı bütçenize ve zevkinize en uygun alyansı seçmenizi öneririz.


Ve bir gelin adayı için en önemli konu; evet nişanlık kıyafet seçimi. Nişan kıyafeti seçimi nişanın yapılacağı yer ve konsepte göre değişiklik gösterecektir. Bazı gelin adayları nişan merasimini düğün salonunda yapmayı tercih ederken bazı gelin adayları evi tercih etmektedir. Düğün salonlarında yapılan nişan merasimlerinde gelin adayları tarafından daha çok abiye tarzı gelinlikler tercih edilmektedir. Daha kabarık ve dantelli, işlemeli nişanlıklar seçilmekle beraber içinde bulunduğumuz sene içerisinde daha çok pembe, mor ve kırmızı nişanlıklar kullanılmaktadır. Evde yapılan nişan törenlerinde ise abiye nişanlık yerine çok daha sade elbiseler tercih edilmektedir. Bu merasimlerde ise gelin adayları tarafından daha çok yeşil ve siyah renkler kullanılır.


Nişanlıkların da belirlenmesi ile beraber gelin adaylarının kafalarındaki en büyük soru işareti saç ve makyaj şekli olmaktadır. Seçilen nişanlığa uygun olarak bir saç ve makyaj yaptırılması gerekmektedir. Nişanlık kıyafete göre topuz modeller ya da açık dalgalı saçlar kullanılabileceği gibi bu konuda daha çok gelin adaylarının zevkleri ön planda olmaktadır.


Nişan merasiminin evde yapılması kararı alınması ile beraber ise ev temizlikleri yapılmaya başlanacak ve ev nişan merasimine göre düzenlenecektir. Nişan günü ikram edilecek yemekler hazırlanır nişan masası dekore edilir. Daha çok bu dekore işlemlerinde çiçekler, pasta ve balonların kullanıldığı görülmektedir. Nişan masasında çiftlerin resimlerinin ya da isimlerinin baş harflerinin olduğu pasta ile çiftlerin fotoğraflarının bulunması halinde oldukça şık bir görünüm elde edilmektedir.


Nişan sürecinde ise zevklerinizin yanı sıra genel adetleri de göz önünde bulundurmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.Nişan Masası Düzenleme


Söz hazırlıkları masası yada bir diğer ifadeyle Nişan Masası Düzenleme hazırlıklarında genel eğilim pastel ve soft renklerin kullanımından yana. Nişan töreni davetli sayısı bakımından düğün organizasyonuna göre daha küçük bir organizasyon olacaktır. 2019 Nişan masalarında çiçek renklerinde tozpembe, somonlar daha krem renkleri yoğun olarak kullanıldığına şahit olacağız.


Nişan Kıyafetlerinde eğilim son yıllarda pudra renkleri ve açık renklerden oluşuyor. Ayrıca nişan masalarında düğünlerde olduğu gibi mumlar, ışıklar, çok abartılı olmayan çiçek kullanımlarına başvurabilirsiniz.

Nişan Masası Aksesuarları


Nişan Masası Aksesuarları arasında ilk sırayı elbette süsleme metaryalleri alacaktır. Çiçekler, mumlar peçete bilezikleri ve ikramlıkların sunulacağı tabak ve çatal takımları ana malzemelerdir. Kullanacağınız bardakları davetinizin alkollü yada alkolsüz oluşuna göre seçmeye özen gösterin. Davetiniz alkolsüz olacaksa bardak seçiminde meyve suyu bardağı tarzındaki bardaklar tercih edilir. Alkollü davetlerde ise farklı boyutlarda şarap kadehlerimiz bunu tamamlayan bir su bardağı kullanmalısınız. Peçete aksesuarlarında o güne eşlik eden dostlarınıza kalıcı bir hediye vermek isteyen gelin adayları için çok şık gümüş altın kaplama, pleksi ya da cam malzemelerden oluşan hediye seçenekleri mevcut.


Süsleme malzemelerinin seçimi ve hediye konusunda çok fazla seçeneğiniz var. Bu noktada bizim önerimiz; nişandan önce hayalinizdeki konsepti netleştirerek nişan ve söz hazırlıkları konusundaki ihtiyaçlarınızı çıkaran bir liste oluşturmak ve bu liste üzerinden hareket etmek olacaktır.


Nişan Hazırlığı Nasıl Yapılır

Nişan Masası İçin Çiçek Seçimi


Nişan Masası İçin Çiçek Seçimi Yaparken genellikle pastel tonlardan yararlanmaya dikkat edin. Bu noktada nişan elbisenizden ilham alabilirsiniz. Ayrıca eğer nişan merasimi bir salonda olacaksa mekan dekorasyonu da çiçek seçimine etki edecektir. Bizim önerimiz; taze ve zengin çiçeklerle pastel tonları harmanlamanızdan yana olacaktır. Nişan ve söz hazırlıkları masası hazırlığında aklınızın köşesinde tutmanız gereken en önemli tüyo; organizasyon sürecini bir bütün olarak düşünmeniz gerektiğidir.

Bir davetin girişinden merasim alanına kadar aynı konsepti taşıması çok önemlidir. Girişteki çiçeklerimiz ile masaların üzerindeki çiçeklerin ahengi hatta en önemlisi bütün misafirlerimizi bu tören için davet ettiğimiz için tören alanının biraz daha itinalı hazırlanması gerekiyor. Törenin yapılacağı mekânda arkada daha yüksek çiçekler ya da tak tercih edebilirsiniz. Bu tercih size görkemli ve şık bir görüntü sağlayacaktır. Nişan merasiminizde detay olarak gözükse de dikkat etmeniz gereken bir diğer konu; nişan merasimi için şık bir tepsi seçimidir. Bu tarz törenlerde genellikle gümüş tepsi kullanılır. Tepsinin çiçeklerle hazırlanması, yüzüklerin konulacağı kutular, kurdelesi ve makasına kadar her türlü detayını düşünmek durumundasınız.Nişan Hazırlıkları Nelerdir

Nişan Masası Süslerken Kullanılan Süslemeler


Nişan masası süslerken kullanılan süslemeler listesinde çiçek seçiminin geldiğini söylemiştik. Bunun dışında nişan alışverişi listesinde şunları eklemeyi unutmayın!


Masa Örtüsü

Dantelli Yada Parlak Renkte Tercih Edeceğiniz Runner

Runnerları Tamamlayan Suplalar

Misafirlikler için minik Hediyelikler

Peçete Bilezikleri

Masa NumaralıklarıMasa düzeni için gereken ihtiyaçlar dışında girişte kullanılacak karşılama masası , Nişan yüzüklerinin takılacağı alanın süslenmesi, şık bir nişan tepsisi, yüzüklerin içine konulacağı şık ve minik bir kutu, çok şık bir makas seçimi ile nişan töreninizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.Nişan hazırlıklarında ilk adım nişan tarihinin belirlenmesidir. Sizin için özel bir gün var ise o günü seçmeniz çok daha romantik olacaktır. Bu tarih tanıma yıl dönümü olabilir, sevgililer günü ya da doğum günleri olabilecektir. Şayet astroloji ile ilgili biri iseniz sizin için doğru bir tarihin belirlenmesi için bu konuda uzman birisinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca nişan gününün hazırlıklar yönünden yoğun geçeceği de tahmin edilebileceği üzere bir tatil gününde nişan yapılması çok daha uygun olacaktır.


PAYLAŞ
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
düğün trendy logo FİRMALAR HAKKIMIZDA REKLAM İLETİŞİM GİZLİLİK POLİTİKASI SİTE HARİTASI